Willa Jaehnego Powstała w 1896 roku z  inicjatywy Karla Jähnego, właściciela „Maschinenfabrik und Eisengiesserei Vormals C. Jähne & Sohn Landsberg-Warthe”. Do niego należała także kamienica czynszowa przy obecnej ul. gen. Władysława Sikorskiego 106. W Archiwum Państwowym w Gorzowie Wielkopolskim zachowały się projekty architektoniczne willi, z których najstarsze posiadają datę 1.08.1896 (tzw. policyjne dołki). Ostatnio długi czas niszczejący coraz bardziej zabytek czekał na remont. Najpierw były plany, by przenieść tu Miejski Ośrodek Sztuki, jednak z planów nic nie wyszło. Niedawno był pomysł, aby stworzyć tu Miejski Instytut Papuszy, jednak we wrześniu 2018 radni przegłosowali sprzedaż budynku Zachodniej Izbie Przemysłowo-Handlowej z 99% bonifikatą. W budynku po remoncie ma być Centrum Przedsiębiorczości. Willa charakteryzuje się neorenesansowym kostiumem o  proweniencji francuskiej, który zachował się niemal w  całości. Odtworzone zostały takie elementy jak: oryginalne pokrycie dachowe, dekoracyjna metaloplastyka w zwieńczeniu dachu, stolarka okienna. Udało się zachować oraz poddać pracom konserwatorskim i  restauratorskim okładziny elewacyjne, detale architektoniczne, większość stolarki drzwiowej. Na podstawie badań konserwatorskich zrekonstruowano pierwotną kolorystykę elewacji oraz elementów wystroju i  wyposażenia wnętrz.

Willa Jaehnego

Willa Jaehnego po gruntownym remoncie

ZABYTKI GORZOWA

Lokalizacja obiektu:

Polecany materiał:

Źródło: YouTube/Telewizja Gorzów

Copyright © 2023  Oskar Młodziński 

Zabytki Gorzowa Wielkpolskiego

Dołącz teraz

Kreator stron WebWave

Jeśli chcesz tworzyć samodzielnie strony internetowe bez kodowania, to koniecznie zapoznaj się z kreatorem stron WebWave.

  • Daje ona wolność w tworzeniu własnych projektów, jak również możesz skorzystać z gotowych szablonów, które na pewno spełnią Twoje oczekiwania.

W WebWave możesz stworzyć strony internetowe z dokładnością co do 1px. i nie musisz znać kodu żeby dokładnie ustawić wszelkie elementy. Wszystko odbywa się w bardzo prosty sposób, na zasadzie drag&drop, czyli przeciągnij i upuść. Masz dostęp do bezpłatnej bazy zdjęć, możesz tworzyć wiele interesujących animacji, dzięki temu twoja strona będzie żyła.

A jeśli interesuje Cię tworzenie stron internetowych dla swoich klientów, to w WebWave jest to możliwe!

Jeśli chcesz stworzyć stronę internetową, to koniecznie sprawdź możliwości WebWave. Dokonaj bezpłatnej rejestracji i przekonaj się jakie to łatwe i zdecydujesz, czy chcesz korzystać z WebWave: