01 maja 2023

Ulica Kosynierów Gdyńskich

Na podstawie artykułu Jerzego Zysnarskiego pt. „Od Abdeckerei do Żwirowej, czyli klucz do toponomastyki Gorzowa”(Nadwarciański Rocznik Historyczno-Archiwalny, 2007, nr 14) wiemy, że obecna ulica Kosynierów Gdyńskich powstała w  XIX wieku w  miejsce średniowiecznej drogi łączącej Młyńskie Przedmieście ze wsią Chwalęcice (niemiecka nazwa Heinersdorf) i w XVI wieku zabudowana była stodołami. Według źródeł archiwalnych w 1568 roku nosiła nazwę „Strasse nachHeinersdorf”, a  w  latach 1863-1933 „Heinersdorferstrasse”. Natomiast po dojściu hitlerowców do władzy ulicę przemianowano na „Adolf Hitler Strasse”. Zaraz po przejęciu miasta przez polską administrację funkcjonowały nazwy „ul. Długa” i „ul. Jagiełły”. Od połowy 1946 roku przyjęła się nazwa ul. Kosynierów Gdyńskich. Według autora artykułu, zmianę nazwy ulicy w  Gorzowie miał spowodować Florian Depczyński, były kosynier, który w  1946roku zamieszkał przy tej ulicy. Kosynierzy stanowią jeden z  symboli insurekcji kościuszkowskiej (1794rok). Ze względów na ogromne trudności z  uzbrojeniem powstańców, sformowano oddziały kosynierów, uzbrojonych w  piki i  osadzone na sztorc kosy. Z  tego samego powodu podczas walk o  Gdynię we wrześniu 1939 roku utworzono tak że batalion kosynierów. Formacja złożona z gdyńskich robotników przede wszystkim pomagała przy budowie umocnień w mieście oraz jego okolicach. Najnowsi historycy twierdzą, że Kosynierzy Gdyńscy „nie wnieśli istotnego wkładu w walki”, ale nie zaprzeczają, że gdyńscy robotnicy „byli to ochotnicy o wysokim morale, gotowi walczyć i ginąć za ojczyznę. I choćby z tego tytułu zasługują na pamięć”. Przy okazji polecam prześledzenie historii rozwoju tej ulicy za pomocą Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej, w  którym zamieszczono mapy historyczne z lat 1719, 1863, 1894, 1927-1934 oraz 1945, na stronie internetowej: geoportal.um.gorzow.pl/

 

ZABYTKI GORZOWA

Masz pytaknia? Skontaktuj się ze mną.

Copyright © 2023  Oskar Młodziński 

Zabytki Gorzowa Wielkpolskiego

Zacznij teraz

Kreator stron WebWave

Poznaj WebWave i twórz strony internetowe bez kodowania!

Jeśli chcesz tworzyć samodzielnie strony internetowe bez kodowania, to koniecznie zapoznaj się z aplikacją WebWave.

  • Daje ona wolność w tworzeniu własnych projektów, jak również możesz skorzystać z gotowych szablonów, które na pewno spełnią Twoje oczekiwania.

W WebWave możesz stworzyć strony internetowe z dokładnością co do 1px. i nie musisz znać kodu żeby dokładnie ustawić wszelkie elementy. Wszystko odbywa się w bardzo prosty sposób, na zasadzie drag&drop, czyli przeciągnij i upuść. Masz dostęp do bezpłatnej bazy zdjęć, możesz tworzyć wiele interesujących animacji, dzięki temu twoja strona będzie żyła.

A jeśli interesuje Cię tworzenie stron internetowych dla swoich klientów, to w WebWave jest to możliwe!

Jeśli chcesz stworzyć stronę internetową, to koniecznie sprawdź możliwości WebWave. Dokonaj bezpłatnej rejestracji i przekonaj się jakie to łatwe i zdecydujesz, czy chcesz korzystać z WebWave.

Nie czekaj i kliknij w poniższy przycisk, dokonaj bezpiecznej, bezpłatnej rejestracji:

Agnieszka Dębska

Miejski Konserwator Zabytków

Źródło: Gorzowskie Wiadomości Samorządowe