Łaźnia Miejska Gorzów

Łaźnia Miejska Gorzów

ZABYTKI GORZOWA

Polecany materiał:

Lokalizacja obiektu:

Budynek powstał według projektu berlińskiego architekta Fritza Crzeliltzera za sprawą landsberskiego przemysłowca Maxa Bahra. Kiedy jeszcze nie było łaźni miejsce zajmował folwark. Oficjalne otwarcie Łaźni Miejskiej odbyło się 7 stycznia 1930 rok. Jej najważniejszym elementem był basen o długości 25 m, który uruchomiono w 1948 roku. Przed wojną łaźnia posiadała też 27 wanien i 8 kabin natryskowych. Z czasem łaźnia straciła na znaczeniu. W latach 90. ub. wieku były już tylko 4 wanny i 2 natryski Basen funkcjonował do 2002 roku. Później pojawił się także pomysł urządzenia tam palmiarni, biblioteki, muzeum, centrum rehabilitacyjnego, ale ostatecznie magistrat zdecydował się na przebudowę na salę sportową dla gorzowskiego klubu tenisa stołowego. Przez pewien czas tamtejsza mniejszość niemiecka interesowała się obiektem chcąc uczynić z niego swoją siedzibę. W 2001 roku w holu odsłonięto (ponownie) popiersie Maxa Bahara – fundatora łaźni. Pod koniec 2014 roku, z okazji zbliżającej się 85 rocznicy wybudowania łaźni, kamienica artystyczna Lamus zorganizowała w jej wnętrzu koncert symfoniczny Echo Łaźni. Występ kwartetu Straordinario i sekstetu Echo obejrzało ponad 300 osób. Obecnie w łaźni poza tenisem stołowym funkcjonuje również przychodnia rehabilitacyjna „Pod Łaźnią”, oraz kilka klubów w tym „Sejf” i „MagnetOffOn”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Łaźnia Miejska Gorzów
Masz pytaknia? Skontaktuj się ze mną.

Copyright © 2023  Oskar Młodziński 

Zabytki Gorzowa Wielkpolskiego

Zacznij teraz

Kreator stron WebWave

Poznaj WebWave i twórz strony internetowe bez kodowania!

Jeśli chcesz tworzyć samodzielnie strony internetowe bez kodowania, to koniecznie zapoznaj się z aplikacją WebWave.

  • Daje ona wolność w tworzeniu własnych projektów, jak również możesz skorzystać z gotowych szablonów, które na pewno spełnią Twoje oczekiwania.

W WebWave możesz stworzyć strony internetowe z dokładnością co do 1px. i nie musisz znać kodu żeby dokładnie ustawić wszelkie elementy. Wszystko odbywa się w bardzo prosty sposób, na zasadzie drag&drop, czyli przeciągnij i upuść. Masz dostęp do bezpłatnej bazy zdjęć, możesz tworzyć wiele interesujących animacji, dzięki temu twoja strona będzie żyła.

A jeśli interesuje Cię tworzenie stron internetowych dla swoich klientów, to w WebWave jest to możliwe!

Jeśli chcesz stworzyć stronę internetową, to koniecznie sprawdź możliwości WebWave. Dokonaj bezpłatnej rejestracji i przekonaj się jakie to łatwe i zdecydujesz, czy chcesz korzystać z WebWave.

Nie czekaj i kliknij w poniższy przycisk, dokonaj bezpiecznej, bezpłatnej rejestracji: