Inny materiał:

Oficjalna strona parafii:

Lokalizacja obiektu:

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny fot. Jan Wojtanowski

 

 

 

 

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim jest bez wątpienia najstarszą świątynią w mieście, a została wzniesiona pod koniec XIII w. Budowli przypisuje się styl gotycki, choć przeplata się on ze stylem romańskim (granitowe ciosy, palona cegła). Co ciekawe, od samego początku w kościele znajdywało się aż siedemnaście ołtarzy, natomiast za sprawą zwolenników reformacji szesnaście z nich uległo likwidacji - pozostał jeden w formie tryptyku. Transformacja wnętrza była spowodowana tym, że świątynia od czasów Reformacji do 1945 roku była miejscem spotkań luteranów (tego samego roku kościół ustanowiono katedrą). Warto także wiedzieć, iż znajduje się tam m.in. grób biskupa Wilhelma Pluty, nad którym w 1997 modlił się Jan Paweł II. Warto również wspomnieć, że 1 lipca 2017 miał miejsce pożar na wieży katedralnej. 

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

ZABYTKI GORZOWA

Źródło Video: YouTube/Kamila Żemojtela - Geo Gorzów

PRZEJDŹ

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Masz pytaknia? Skontaktuj się ze mną.

Copyright © 2023  Oskar Młodziński 

Zabytki Gorzowa Wielkpolskiego

Zacznij teraz

Kreator stron WebWave

Poznaj WebWave i twórz strony internetowe bez kodowania!

Jeśli chcesz tworzyć samodzielnie strony internetowe bez kodowania, to koniecznie zapoznaj się z aplikacją WebWave.

  • Daje ona wolność w tworzeniu własnych projektów, jak również możesz skorzystać z gotowych szablonów, które na pewno spełnią Twoje oczekiwania.

W WebWave możesz stworzyć strony internetowe z dokładnością co do 1px. i nie musisz znać kodu żeby dokładnie ustawić wszelkie elementy. Wszystko odbywa się w bardzo prosty sposób, na zasadzie drag&drop, czyli przeciągnij i upuść. Masz dostęp do bezpłatnej bazy zdjęć, możesz tworzyć wiele interesujących animacji, dzięki temu twoja strona będzie żyła.

A jeśli interesuje Cię tworzenie stron internetowych dla swoich klientów, to w WebWave jest to możliwe!

Jeśli chcesz stworzyć stronę internetową, to koniecznie sprawdź możliwości WebWave. Dokonaj bezpłatnej rejestracji i przekonaj się jakie to łatwe i zdecydujesz, czy chcesz korzystać z WebWave.

Nie czekaj i kliknij w poniższy przycisk, dokonaj bezpiecznej, bezpłatnej rejestracji: