08 czerwca 2023

Historia Ulicy Estkowskiego

Średniowieczne miasto zamknięte murami obronnymi, aby się rozwijać, potrzebowało przestrzeni. Dlatego w drugiej połowie XIII wieku powstały trzy przedmieścia, które rozwijały się wzdłuż dróg wiodących do miasta. Przed Bramą Młyńską, strzegącą dostępu do Gorzowa od strony zachodniej, założono tzw. Przedmieście Młyńskie. W 1297 roku po raz pierwszy wzmiankowano o  kaplicy świętego Ducha na Przedmieściu Młyńskim, przy której powstał szpital i  cmentarz, który funkcjonował do 1831 roku (teren dzisiejszego skweru Wolności).W  okresie nowożytnym największą inwestycją w  tej części miasta była w  latach 1856-1859 budowa kolei żelaznej wraz z  zespołem dworca, bocznic, placów przeładunkowych, magazynów i warsztatów. Natomiast w 1890 roku na północ od rozwidlenia dróg do Myśliborza i Kostrzyna powstała rzeźnia miejska. Fragment tego dawnego szlaku handlowego stanowi dzisiejsza ulica Ewarysta Estkowskiego, która prowadzi od najstarszego w  mieście ronda (skrzyżowanie ulic Kosynierów Gdyńskich i Władysława Łokietka) do Alei 11 Listopada. W budynkach na obu jej krańcach znajdują się budynki IV LO oraz IIILO. Powstały w latach dwudziestych XX wieku i były wówczas szkołami powszechnymi dla dziewcząt i chłopców. Pomiędzy nimi zlokalizowana jest siedziba Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Jest to modernistyczny zespół dawnego gimnazjum im. Hermanna Göringa z 1938 roku. Na planach miasta z  początku XX wieku patronem ulicy jest Jan Henryk Pestalozzi (1746-1827) szwajcarski pedagog i reformator społeczny, pisarz oraz twórca szkoły ludowej. Po1933 roku, gdy faszyści przejęli władzę w mieście, ulicę przemianowano na Hermann Göring Straβe. W sierpniu 1945 roku polska administracja oficjalnie nadała nowe nazwy gorzowskim ulicom. W numerze 9 „Ziemi Gorzowskiej” z 2 września1945 roku na stronie trzeciej podano wykaz niemiecko-polskich nazw ulic. Patronem ustanowiono znamienitego Wielkopolanina Ewarysta Estkowskiego (1820-1856), który był wybitnym pedagogiem, działaczem oświatowym i  społecznikiem. Propagował zakładanie szkół elementarnych oraz stworzył autorską metodę nauki czytania i pisania, opartej na zasadzie stopniowania trudności. 

 

ZABYTKI GORZOWA

Masz pytaknia? Skontaktuj się ze mną.

Copyright © 2023  Oskar Młodziński 

Zabytki Gorzowa Wielkpolskiego

Zacznij teraz

Kreator stron WebWave

Poznaj WebWave i twórz strony internetowe bez kodowania!

Jeśli chcesz tworzyć samodzielnie strony internetowe bez kodowania, to koniecznie zapoznaj się z aplikacją WebWave.

  • Daje ona wolność w tworzeniu własnych projektów, jak również możesz skorzystać z gotowych szablonów, które na pewno spełnią Twoje oczekiwania.

W WebWave możesz stworzyć strony internetowe z dokładnością co do 1px. i nie musisz znać kodu żeby dokładnie ustawić wszelkie elementy. Wszystko odbywa się w bardzo prosty sposób, na zasadzie drag&drop, czyli przeciągnij i upuść. Masz dostęp do bezpłatnej bazy zdjęć, możesz tworzyć wiele interesujących animacji, dzięki temu twoja strona będzie żyła.

A jeśli interesuje Cię tworzenie stron internetowych dla swoich klientów, to w WebWave jest to możliwe!

Jeśli chcesz stworzyć stronę internetową, to koniecznie sprawdź możliwości WebWave. Dokonaj bezpłatnej rejestracji i przekonaj się jakie to łatwe i zdecydujesz, czy chcesz korzystać z WebWave.

Nie czekaj i kliknij w poniższy przycisk, dokonaj bezpiecznej, bezpłatnej rejestracji:

Agnieszka Dębska

Miejski Konserwator Zabytków

Źródło: Gorzowskie Wiadomości Samorządowe